Offset Thermal CTP Machine 60plates/Hour ECOO-T800F
Hangzhou Ecoographix Digital Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : EcooGraphix
Model Number : EcooSetter T-800F News
Certification : ISO9000, CE
Place of Origin : China
MOQ : 1 SET
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 500 Sets/Year
Delivery Time : 30 DAYS
Packaging Details : Standard Export Packing
Imaging System : 64-channel
Throughput : 60plates/hour, 381mm x 578mm, 1200dpi
Power Supply : Single phase: 220AC, + 6%, - 10%, Power Consumption: 4KW
Plate Size : Max. 1130mm x 920mm, Min. 300mm x 260mm
Environment : Recommended: 21-25℃, Max. 18-26℃, Humidity: 40-70%
Resolutions : 1200dpi
Weight : 1200 KG
Contact Now
60PPH 1200DPI T-800F Thermal CTP Offset Printing Machine
Specifications
ECOO T-800 Series Thermal CTP Specifications
Model T-800F T-800S T-800E
Exposing Method External Drum
Imaging System 64-channel 48-channel 32-channel
Discrete 830nm laser diode
Throughput 28plates/hour 22plates/hour 16plates/hour
1030mm x 800mm, 2400dpi
Plate Sizes Max.1163mm x 940mm
Min.400mm x 300mm
Exposing Size Max.1130mm x 884mm
Min.260mm x 284mm
Media Type Positive 830nm thermal CTP plate
Plate Thickness 0.15mm to 0.30mm
Resolution 2400dpi
Interface USB 2.0
Plate Loading Semi automatic
Net Weight 900kg
Machine Size
(WxLxH)mm
2320x1080x960
Operation Environment Recommended: 21-25ºC, Max.15-30ºC, Humidity: 40-70%